Spálňa podľa farieb

Pri zariaďovaní spálne sa väčšina ľudí zameriava skôr na výber kvalitnej postele a matracu. Rovnakú pozornosť by ste však mali venovať tiež farbám, ktorými si spálňu vymaľujete. Farby totiž veľmi ovplyvňujú kvalitu spánku. Pozrite sa na tie, ktoré sa do spálne hodia a ktoré naopak nie.

Spálňa je miestom pokoja a odpočinku. Farby majú moc ovplyvniť našu náladu i psychiku, a preto by sme ich výber nemali podceniť. V spálni sa vyvarujte ostrých a sýtych odtieňov. Zvoľte radšej farby jemné a teplé. Ktoré sú teda vhodné?

Vhodné farby

Modrá

Najvhodnejšou farbou do spálne je modrá. Zvoľte však veľmi jemný a svetlý odtieň. Farba neba totiž upokojuje a znižuje náš pulz, čo potrebujeme pre kvalitný spánok. Naopak sýte a tmavé odtiene modrej vhodné nie sú, pretože podporujú predstavivosť a krvný tlak a pulz zvyšujú. Navyše ľudia, ktorí majú modré spálne, sú údajne šťastnejší a odpočinutejší.

Modrá

Zelená

Zelená farba opäť upokojuje a spája s prírodou. Navyše pôsobí proti podráždenosti a náladovosti. V spálni sa jej preto vôbec nemusíte báť. Ideálne je zelenú ešte kombinovať s bielou farbou.

Zelená

Žltá

Žltá farba môže pôsobiť studenšie, ale na druhú stranu stimuluje nervový systém a vytvára pocit pohody. Ten bude ešte silnejší pri kombinácii žltej a svetlo modrej farby. Namiesto klasického vymaľovania môžete zvoliť tiež žltú tapetu alebo žlté kvetinové vzory.

Žltá

Biela

Bielou nikdy nič nepokazíte. Je to neutrálna farba, ktorá vyjadruje jemnosť, sviežosť a nevinnosť. Na niekoho však môže pôsobiť príliš sterilne, a preto je vhodné ju kombinovať so svetlými tónmi iných farieb. Vhodná je kombinácia napríklad s modrou, zelenou alebo žltou.

Biela

Nevhodné farby

Oranžová

Oranžová farba dodáva vitalitu a pocit radosti či šťastia. Je to však agresívna farba, ktorá povzbudzuje myslenie a aktivitu, a preto sa do spálne nehodí. Ak ste však veľkí jedáci, môžete použiť aj oranžovú, vďaka nej sa totiž lepšie trávi. Ale predsa len, všetko s mierou.

Oranžová

Červená

Červená farba je opäť príliš agresívna a pokojný spánok nám veľmi nedopraje. Červenú preto voľte len na malé plochy alebo doplnky a dekorácie.

Červená

Doplnky a dekorácie

Doplnky a dekorácie nám pomôžu zútulniť a spríjemniť priestor v spálni. Vďaka nim sa v nej budete cítiť skutočne doma. Najčastejšími doplnkami do spálne sú nepochybne nočné stolíky, poťahy a vankúše. Dnes je ich nepreberné množstvo, takže môžete vyberať z rôznych farieb, dekorov, motívov a doladiť ich tak k farbe spálne. Na steny si môžete zavesiť svoje obľúbené obrazy a zabúdať by ste nemali ani na osvetlenie. Svetlo v spálni by malo byť mäkké, teplé a tlmené.

Doplnky a dekorácie

Tienenie

Pre pokojný a kvalitný spánok je veľmi dôležité tiež dobré zatienenie okien. Moderným i funkčným doplnkom sú dnes napríklad rolety. U nás nájdete rolety Deň a noc v mnohých farbách, odtieňoch a dekoroch, takže ich krásne doladíte k farbe spálne. Do žltej spálne si môžete vybrať napríklad roletu vo farbe citróna, do zelenej potom vo farbe jablka alebo do modrej vo farbe neba a mnoho ďalších. Tieto rolety však nie sú úplne zatemňujúce, ak teda chcete mať v spálni úplnú tmu zvoľte radšej niektorú z našich roliet Deň a noc blackout. Rolety budú nielen dobre vyzerať, ale tiež spálňu dokonale zatienia a ochránia pred zrakmi zvedavých susedov. 

Prajeme vám dobrý výber a kvalitný spánok!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie