Tieniaca technika - história tieniacej techniky

Myslíte si, že je tieniaca technika výdobytkom modernej doby? Ale kdeže! Človek sa snažil pred slnečnými lúčmi chrániť už odpradávna. Poďte sa s nami pozrieť na dlhú cestu, ktorú tienenie ušlo, aby vyzeralo tak, ako dnes.

história tieniacej techniky

Všetko to začalo závesmi

Tieniaca technika je stará tisíce rokov. Už ľudia v neolite si vchody do jaskýň zakrývali zvieracími kožami. Prvé zmienky o tienení však pochádzajú až zo 4. tisícročia pred naším letopočtom zo starého Egypta. Egypťania veľmi dbali na vkus a modernosť. Svoje obydlia a paláce preto vybavili tkanými textíliami, ktoré zdobili rôznymi ornamentmi. Umiestňovali ich na okná, do priechodov i medzi stĺpy.

Grécko modernizovalo

S novými, neobvyklými a modernými nápadmi na tieniaciu techniku prišli Gréci. Táto civilizácia dala svetu tzv. pelmety. Ide o ozdobu vyrobenú z látky, ktorá spájala zvislé postranné závesy. Vzory závesov boli jednoduché a spodný lem mal pravouhlý tvar. Gréci mali zmysel pre detail, a preto farby a dekory ich závesov ladili tak k interiéru, ako ak k oblečeniu majiteľa príbytku. Rimania potom závesom dodali strapce a kvetinové vzory.

Tieniacia technika od románskeho obdobia po secesiu

V priebehu období získala tieniaca technika nové vlastnosti. Už neslúžila len na ochranu proti slnečným lúčom, ale chránila tiež súkromie svojho majiteľa. V rôznych obdobiach, ktoré sa vo svete vystriedali, hrali prím iné typy a dizajny tienenia. Často sa však len mierne vylepšovali už existujúce materiály. Nové funkčné riešenia sa objavujú skôr až v modernom období.

Zaujíma vás teda, čo používali napríklad v románskom období? Vtedy už bola vynájdená prvá funkčná garniža. V gotickom období sa závesmi zdobili nielen okná, ale dokonca aj steny a v renesancii sa používali už spomínané grécke pelmety. Barok bol obdobím veľkoleposti, podľa čoho vyzeralo tiež tienenie, ktoré bolo veľmi ozdobné a okázalé. V rokoku sa používali hravé kvetinové vzory a bohaté riasenie a secesia sa zamerala na bohaté zdobenie závesov bižutériou.

Francúzske žalúzie

História tieniacej techniky pokračovala markízami a okenicami, ktoré sa používali prevažne v noci. V roku 1812 ich však doplnila novinka menom žalúzia, ktorá sa stala veľmi populárnou. Slovo žalúzia pochádza z francúzskeho jalousie, čo znamená žiarlivosť. Používalo sa pre mreže, ktoré boli pripevnené na oknách orientálnych háremov. Žalúzie boli novo otočné. Spojenie žalúzií šnúrkami a páskami sa však začalo používať až v Nemecku. Od tej doby sa ich výroba príliš nezmenila.

Moderná tieniacia technika - rolety zo zámoria

A teraz už poďme k úžasným roletám! Vznikli približne v rovnakej dobe ako žalúzie, ale ďaleko za morom v USA. Boli takým žiadaným tovarom, že firmy v Spojených štátoch amerických nestíhali vyrábať a rolety sa rozšírili aj do Európy. Prvá továreň na našom území vznikla v roku 1889 a vyrábali sa tu rolety exteriérové i interiérové. Vývoj roliet bol bohužiaľ na chvíľu zastavený po roku 1948 s nástupom komunizmu. V 90. rokoch 20. storočia sa však vrátili a dnes vám tak môžeme ponúknuť kvalitné rolety Deň a noc v najmodernejšom dizajne, farbách a hlavne plne funkčné.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie