5 spoľahlivých znamení, že je čas vymeniť žalúzie

Bežné horizontálne žalúzie môžu veľmi ľahko zožltnúť, vyblednúť alebo môže veľmi rýchlo dôjsť k ich opotrebovaniu. Ako teda spoľahlivo poznať, že je už najvyšší čas vymeniť svoje staré žalúzie? A akým typom tienenia je ideálne ich nahradiť?

Sú Vaše žalúzie vyblednuté, zle sa ovládajú a nehodia sa do interiéru Vášho domu? Skúste namiesto nich staviť na nami ponúkané rolety Deň a noc Fexi, s ktorými budete zaručene spokojný aj za niekoľko rokov.

clanek_001

Kedy je najvyšší čas vymeniť svoje staré žalúzie?

Ako je teda možné poznať, že už nastal najvyšší čas na výmenu starých žalúzií?

 1. Zmena farby

  Postupom času môže pri bielych žalúziách dochádzať k nevzhľadnému žltnutiu. Zároveň sa tiež môžu na bielych žalúziách v priebehu času začať objavovať najrôznejšie nečistoty a povrchové škvrny. V tú chvíľu je už najvyšší čas vymeniť svoje staré žalúzie za nové.

  Žalúzie je tiež dobré vymeniť aj vo chvíli, keď začínajú blednúť.

 2. Nevratné poškodenie

  Ďalej môže postupom času dochádzať k nevratnému poškodeniu žalúzií. Medzi také poškodenie patrí napríklad lámanie jednotlivých žalúzií/lamiel, ktoré už nemožno opraviť. Pokiaľ k zlomeniu, alebo akémukoľvek inému poškodeniu žalúzií dôjde, nezostáva Vám nič iné, než ich vymeniť.

 3. Zlé ovládanie 

  Okrem poškodenia žalúzií môže po čase tiež dôjsť aj k zničeniu ovládacieho mechanizmu. V tej chvíli by sa mohlo stať, že už nebude možné ďalej žalúzie pohodlne ovládať. Najčastejším problémom je predovšetkým pretrhnutie ovládacej retiazky či vodiaceho silonu. Takýto problém je síce možné vyriešiť, môže sa však stať, že oprava bude stáť viac peňazí ako zaobstaranie nových roliet. 

 4. Zastaralý design

  Ideálny čas na výmenu starých žalúzií nastáva aj vtedy, keď sa žalúzie nehodia do interiéru Vášho domu. Pokiaľ tak chcete aj Vy svojmu domovu vdýchnuť nový život, je najvyšší čas nahradiť staré, nevzhľadné a opotrebované žalúzie iným typom tienenia. Najlepšie takým, ktorý bude nadčasový a vydrží vám desiatky rokov.

 5. Nové okná

  Nový typ tienenia si žiada tiež situácia, kedy sa rozhodnete pre rekonštrukciu/výmenu okien. V tej chvíli je ideálny čas staviť na novší, a predovšetkým aj modernejší spôsob regulácie svetla v interiéri a staré žalúzie radšej vyhodiť.

clanek_002

Vymeňte žalúzie za rolety Fexi

Čím je možné staré, opotrebované, nevzhľadné a nefunkčné žalúzie ideálne nahradiť? Skúste staviť na rolety Deň a noc od Fexi.

Čo sú rolety Deň a noc od Fexi?

Rolety Deň a noc od Fexi predstavujú nadčasový variant zatienenia, ktorý do interiéru prepúšťa požadované množstvo denného svetla, príjemne reguluje ostrý slnečný svit a zároveň sa behom chvíľky dá zatemniť. Veľmi ľahko sa ovláda, je vyrobená z prvotriednych materiálov a vďaka skutočne pestrej škále ponúkaných farieb sa skvele hodí do každého interiéru. Ide skrátka o elegantný, minimalistický, bezpečný, funkčný a jednoduchý spôsob regulácie svetla vhodný do každého interiéru za veľmi priaznivé ceny.

Konštrukcia roliet Deň a noc je veľmi podobná ako u klasických roletách – látka sa vysúva a zasúva do kazety, ktorá je umiestnená nad oknom. Tienenie teda zaisťuje látka rôznych vzorov, farieb a priesvitnosti. Látka nevisí len tak vo vzduchu, ale je vedená pevným silonom. Rolety Deň a noc Vám tiež môžu pripomínať bežné žalúzie. Rovnako ako žalúzie sa totiž tiež skladajú z jednotlivých „lamiel“. Rovnako ako u žalúzií, aj u roliet Deň a noc sa môžete rozhodnúť pre narolovanie celej látky nahore a tým okno úplne odkryť, alebo naopak vyrolovať až dole a okno zakryť.

Avšak rozdiel medzi žalúziami a roletami noc a deň tu predsa len je. Pri stiahnutých žalúziách regulujeme priechod svetla zmenou uhla, ktorý jednotlivé lamely zviera so zvislou plochou okna. Oproti tomu rolety Deň a noc umožňujú jednoducho nastaviť veľkosť medzery medzi jednotlivými lamelami, cez ktorú dovolíme svetlu prechádzať.

Akú farbu roliet vybrať?

Čo sa týka priesvitnosti daných látok, tak všeobecne platí, že čím tmavšiu tkaninu zvolíte, tým väčšie zatienenie dosiahnete.

Všetky látky roliet Deň a noc Fexi však čiastočne prepúšťajú svetlo a nie sú 100% zatemňujúce. Väčšieho zatienenia môžete jednoducho dosiahnuť obstaraním tmavšieho odtieňa s vyššou gramážou. Najväčšiu mieru zatienenia dosiahnete vtedy, ak si zaobstaráte zatemňovacie rolety Deň a noc z rady Blackout. Tie poskytnú Vášmu domovu čo možno najväčšie zatienenie.

Podľa toho, ako daná látka a materiál prepúšťa svetlo, sa hodí do určitých miestností. Aby teda mohli rolety dotvoriť atmosféru daných izieb čo možno najlepšie, je potrebné sa na výber konkrétnych látok zamerať skutočne dôkladne. Aká látka sa preto hodí do kuchyne, a ktorá je naopak vhodná do spálne či detskej izby?

Čím je látka svetlejšia, tým viac svetla prepúšťa. Vďaka týmto vlastnostiam sa svetlejšie rolety hodia predovšetkým do tých miestností, ktoré nechceme úplne zatemniť, ale iba v nich chceme príjemne regulovať mieru prichádzajúceho svetla.

Svetlejšie látky sú preto ideálne napríklad do kuchýň či obývacích izieb, kde nie je úplné zatemnenie žiadané.

Nie je však vylúčené, že zatemňujúca látka nemôže byť svetlá. V našej rade blackout nájdete napríklad krémové alebo šedé látky, ktoré dokážu miestnosť taktiež značne zatemniť. Také látky majú väčšinou vyššiu gramáž a sú vo vnútri nepriehľadného pruhu doplnené o ešte jednu látku navyše, ktorá predstavuje ďalšiu prekážku pre priechod svetla.

Naopak látky z rady blackout sa hodia predovšetkým do miestností, ktoré chceme čo najviac zatemniť. Ako už bolo vyššie spomenuté, tieto látky nemajú schopnosť zatemniť miestnosť na 100%, ale miera ich zatienenia je naozaj veľmi prijateľná. Je totiž dobré si uvedomiť, že ešte stále ide o rolety, ktoré sú namontované na okne, 100% mieru zatemnenia teda ani nemožno očakávať.

A práve vďaka svojim nadmieru uspokojivým zatemňovacím schopnostiam sú blackout rolety Deň a noc vhodné predovšetkým do izieb, kde spíme – teda do spální, detských izieb a izieb pre hostí. Také rolety môžu počas dňa slúžiť na príjemné zatienenie a večer, kedy sa chystáme spať, ich môžeme ľahko zatemniť.

clanek_003

Čím rolety Fexi vynikajú?

Rolety Deň a noc od Fexi majú naozaj nespočetné množstvo výhod. Sú minimalistické, elegantné, nadčasové, vyrobené z prvotriednych materiálov a do interiéru Vášho domu perfektne zapadnú vďaka pestrej škále ponúkaných farieb.

Vysoká funkčnosť a ľahká ovládateľnosť

Medzi tie vôbec najväčšie klady samozrejme patrí možnosť plynulej regulácie svetla. Keďže sa rolety veľmi ľahko ovládajú, regulácia svetla je otázkou niekoľkých sekúnd. Na ovládanie roliet môžete navyše zvoliť buď klasickú retiazku, alebo prípadne elektrický bezdrôtový motorček.

Jednou z hlavných predností je aj veľmi jednoduchá montáž. V niektorých prípadoch nepotrebujete ani vŕtačku a máte všetko hotové za 5 minút. To predovšetkým vo chvíli, keď zvolíte zavesenie roliet na okno. Rolety samozrejme môžete tiež navŕtať na okno alebo do steny. Záleží iba na Vás.

Bezpečnosť predovšetkým

Opomenúť nesmieme ani fakt, že sú rolety Fexi vhodné do domácností s deťmi.

Keďže najväčšie riziko môžu pre Vaše deti predstavovať retiazky na ovládanie roliet, ponúkame Vám hneď niekoľko možností, ako to je možné riešiť.

Čo sa týka samotných retiazok, stačí iba zvoliť ich vhodnú dĺžku, na ktorú by menšie dieťa nedosiahlo. Opačné riešenie si žiada situácia, ak si plánujete zaobstarať nové rolety do domu s dieťaťom, ktoré ich už dokáže samo ovládať. V tej chvíli je dôležité, aby dieťa na retiazku ľahko a bezpečne dosiahlo.

Výhodou je, že si u nás môžete ideálnu dĺžku retiazky kedykoľvek doobjednať. Ako teda bude Vaše dieťa rásť, môžete si ľahko obstarať nové retiazky s vyhovujúcou dĺžkou.

Predísť všetkým nešťastiam, ktoré sú spojené s ovládacou retiazkou, môžete tiež pomocou bezpečnostnej kladky, ktorá zabraňuje voľnému pohybu retiazky a vytvoreniu slučky.

Pokiaľ sa chcete ovládacej retiazke úplne vyhnúť, môžete staviť na nami ponúkané elektrické rolety s diaľkovým ovládaním, a razom tak máte po starostiach.